Lata doświadczeń w biznesie

Kabel USB-C

Jako najbardziej popularne złącze komputerowe można z pewnością uznać USB. Ten rodzaj posiada wewnętrzny podział ze względu na szybkość transferu danych, określane jako przepustowość oraz na posiadane standardy. Jednym z rodzai jest USB-C, często nazywane jako USB typu C. Premierę miał w sierpniu 2014 rok, a aktualnie pojawiające się wersję są coraz lepsze od pierwowzoru. Zwiększoną przepustowością interfejsu posiada USB-C w wesji 3.2.

Dokupując kabel USB typu C należy zwrócić uwagę na źródło zakupu, ponieważ specyfikacja przewodu posiada ogromny wpływ na funkcjonowanie urządzenia. W przypadku smartfonów, ładowarek i komputerów z szybkim ładowaniem, zastosowanie kabla USB-A i USB-C może doprowadzić do awarii sprzętu. Stąd też wynika konieczność skontrolowania zakupywanego kabla USB typu C.

Złącze i kabel USB-C - co to jest?

USB typu C charakteryzuje się posiadaniem 24-pinowym, obrotowo-symetrycznym złączem USB. Ten typ złącza jest równie często stosowany, zupełnie jak w komputerach USB-A, czy też USB-B w drukarkach. USB-C wypiera zastosowywanie mikroUSB typu B w urządzeniach mobilnych ze średniej i najwyższej półki cenowej. MikroUSB wbudowywane jest aktualnie w niskobudżetowe urządzenia.
USB-C posiada identyczny wygląd wtyczki i gniazda. Parametry uzależnione są od wersji posiadanego przewodu, tj.:USB 2.0,  USB 3.1, i USB 3.2. Znajdują zastosowanie w komunikacji wielopasmowej. Przykładowo, USB 3.2 posiada dwukrotnie szybszy transfer niż USB 3.1, dodatkowo posiada przepustowość na dwóch liniach: 5 Gbit/s lub 10 Gbit/s. Zatem łączna przepustowość może wynosić nawet 20 Gbit/s. Dla porównania 3.1 posiada 10 Gbit/s a 3.0 - 5Gbit/s, a 2.0 tylko 480 Mbit/s/

Dźwięk, obraz, ładowanie przy pomocy USB-C

Możliwości przewodu USB-C odnoszą się do przesyłania obrazu i dźwięku, stąd też w najnowszych smartfonach nie znajdują się gniazda minijack. Wówczas słuchawki podłączane są przy pomocy USB-C. Ogromny asortyment takich słuchawek dostępny jest na Allegro. W przypadkach kiedy, przy pomocy kabla USB-C chcemy przesłać dźwięk i obraz jednocześnie musi zweryfikować, czy posiadany przewód posiada DisplayPort lub Thunderbolt, który stanowi połączenie DisplayPort i PCI Express. Kiedy ich nie posiada, to jego funkcje są zbliżone do tych, które posiada mikroUSB, czyli do przekazywania plików.

Kabel USB-C można z powodzeniem wykorzystywać do ładowania smartfona i tabletu. Jednak kiedy ma służyć do ładowania komputera, to powinien posiadać zgodność ze standardem Power Delivery, co odnosi się do wtyczek i gniazd. Brak gniazda, który obsługuje Power Delivery oznacza brak możliwości rozpoczęcia ładowania. Na portalu Allegro łatwo dostępne są zarówno przewody ze standardem Power Delivery jak i Thunderbolt. Sprawdź ofertę kabli USB-C marki Hama. Więcej na https://hamamobile.pl/usb-c >>

Jak przewód USB-C może uszkodzić urządzenie?

Kupując smartfona w zestawie ładowarką, to urządzenia posiadają odpowiednie parametry, które chronią sprzęt przed uszkodzeniem. Gorzej sytuacja zaczyna się klarować, kiedy do telefonu dokupujemy tani przewód z niepotwierdzonymi właściwościami technicznymi. Zazwyczaj rezystory posiadają zbyt mały opór, co sprawia, że popierają nieodpowiednią ilość prądu. W rezultacie urządzenie nie jest prawidłowo ładowane, w niektórych przypadkach może dojść do przepalenia ładowarki, a w skrajnych przypadkach do przepalenia sprzętu. Narażone są w szczególności sprzęty przeznaczone do szybkiego ładowania, a także komputery ładowane poprzez kabel USB-C.

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na adaptery. To również powinny być markowe sprzęty. W tym wypadku, zalecane jest korzystanie ze sprawdzonych marek, tj. BlitzWolf lub Baseus.

Dopierając kabel do telefonu należy w szczególności kierować się marką smartfona. Przykładowo, dla Samsunga najlepiej sprawdzają się przewody od tego producenta lub inne o potwierdzonych parametrach technicznych. Kabel USB-C do ładowania laptopa powinien posiadać Power Delivery. Zazwyczaj cena takich przewodów wynosi około 30 zł. Produkty za 5 zł z pewnością nie będą działały skutecznie i dodatkowo prawdopodobnie negatywnie wpłyną na sposób działania urządzeń.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!

Warto zobaczyć