Lata doświadczeń w biznesie

Decyzja o leczeniu uzależnienia w prywatnym ośrodku odwykowym - dlaczego warto ją podjąć?

Decyzja o leczeniu uzależnienia w prywatnym ośrodku odwykowym - dlaczego warto ją podjąć?

Choroba alkoholowa to najczęściej występujący nałóg, który wiele osób bagatelizuje. Z uzależnieniem nie sposób poradzić sobie samodzielnie i uzależniony będzie żyć z nim do końca życia. Alkoholizm jest poważną chorobą, którą należy leczyć całe życie. Terapia rozpoczyna się wraz ze świadomą i samodzielną decyzją chorego. W Polsce działa wiele ośrodków odwykowych zarówno prywatnych jak i państwowych, które pomagają wyjść na prostą uzależnionym od alkoholu.

Co rozumieć pod pojęciem alkoholizm?

Alkoholizm charakteryzuje się niepohamowanym pragnieniem względem napojów wyskokowych. Nałóg alkoholowy błędnie przypisywany jest osobom z tak zwanego marginesu społecznego - coraz częściej problem ten dotyka dobrze sytuowanych osób, które nie mogą poradzić sobie z presją społeczeństwa względem nich czy też problemami z przeszłości. Zwykły drink każdego wieczoru może doprowadzić do niezauważalnych zmian w zachowaniu uzależnionego i wzmożonej ochoty na coraz większe ilości alkoholu. Oczywiście uzależniony będzie wypierał fakt powolnego przywiązania do alkoholu tłumacząc potrzebę picia złagodzeniem stresu i potrzebą odprężenia. Alkohol niszczy więzy rodzinne i społeczne zostawiając po sobie opłakane i nieodwracalne skutki. Osoba, które wreszcie zauważy u siebie problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu długo zwleka z podjęciem leczenia. Nieocenione jest wówczas wsparcie najbliższych osób, które mogą skutecznie przemówić do rozsądku. Profesjonalne i renomowane ośrodki leczenia uzależnień odznaczają się nie tylko świetnymi specjalistami, ale i komfortowymi warunkami pobytu które pomagają w zaprzestaniu spożywania alkoholu.

Różne sposoby terapii alkoholowej

Odwyk może przybierać różne formy - pobytu dziennego, stacjonarnego, czy też na zasadach ambulatoryjnych. Leczenie w zamkniętym ośrodku odwykowym przynosi największe skutki. Po zakończeniu leczenia w takim ośrodku konieczne jest kontynuowanie wypracowanych zachowań i silnej woli, która ma przeciwdziałać sięganiu po alkohol. Opuszczenie murów ośrodka nie równa się z całkowitym zakończeniem pracy nad sobą i swoim uzależnieniem, gdyż alkoholikiem jest się przez całe życie. Dlatego tak bardzo potrzebne jest zapewnienie uzależnionemu możliwości uczęszczania na indywidualne lub grupowe sesje terapeutyczne, które mają za zadanie wspomóc powzięte postanowienie o abstynencji.

Proces leczenia w ośrodku leczenia uzależnień

Pierwszym etapem leczenie jest detoks, który umożliwi oczyszczenie organizmu z alkoholu. Detoks jest niezbędny, aby móc pozbyć się objawów syndromu odstawienia, które powodują uciążliwe dolegliwości fizyczne. Podczas przeprowadzania detoksu pacjentowi podawane są elektrolity celem uzupełnienia straconych płynów. Kolejnym etapem, który należy podjąć jest terapia. W procesie leczenia alkoholizmu stosuje się popularną metodę 12 kroków, które wspierane są przez sesje indywidualne czy też grupowe. Podczas takich sesji uzależniony wraz z terapeutą rozkłada na czynniki pierwsze uzależnienie od alkoholu, poszukując jego przyczyn.

Ośrodki leczenie uzależnień alkoholowych

Ośrodki odwykowe cechuje stała opieka specjalistów i indywidualne podejście do każdej osoby, która boryka się z problemem alkoholowym. Indywidualne sesje terapeutyczne to sposób na odzyskanie równowagi w życiu i odzyskanie wolności, którą zabrał alkohol. 

Zobacz ranking najlepszych ośrodków leczenia uzależnień: https://najlepszeterapie.pl/kategoria/osrodki/ 

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!

Warto zobaczyć