Lata doświadczeń w biznesie

Czy węglowodany są tuczące? Fakty i mity

Czy węglowodany są tuczące? Fakty i mity

Węglowodany odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. Wciąż jednak panuje przekonanie, że węglowodany są niezdrowe. Poznaj prawdę i mity dotyczące węglowodanów!

Czym są węglowodany?

Węglowodany można opisać jako organiczne związki chemiczne, które składają się z atomów węgla, wodoru i tlenu. Węglowodany są jednym z trzech podstawowych składników odżywczych, obok tłuszczów i białek. Węglowodany można znaleźć w prawie wszystkich produktach spożywczych, przy czym najbardziej obfite są pokarmy roślinne.

Ważne jest, aby zrozumieć, że węglowodany można podzielić na proste (cukry proste i monosacharydy) lub złożone (związki składające się z dwóch lub więcej cząsteczek cukrów prostych - disacharydy (oligosacharydy), i polisacharydy (wielocukry). Trudno jest określić, które węglowodany są najlepsze dla Twojego zdrowia. Sztucznie przetworzone węglowodany nie są dla nas dobre. Ważne jest, aby ograniczyć słodycze, białe pieczywo i słone przekąski, takie jak chipsy czy paluszki. Spożywanie zbyt dużej ilości tych produktów może podnieść poziom cukru we krwi. Cukier jest przekształcany przez organizm w tłuszcz, co może prowadzić do powstania niechcianej i trudnej do zlikwidowania tkanki tłuszczowej.

Diety niskowęglowodanowe mogą poprawić zdrowie - MIT

Diety niskowęglowodanowe stały się bardzo popularne. Mogą pomóc szybko schudnąć i poprawić markery metaboliczne, takie jak poziom lipidów we krwi, wrażliwość na insulinę i poziom lipidów we krwi. Liczne badania potwierdziły skuteczność diet niskowęglowodanowych w odchudzaniu. Niestety, efekty są krótkotrwałe. Powrót do normalnej diety może często prowadzić do efektu jo-jo. Spożywanie już 15% mniej węglowodanów niż zalecane może prowadzić do pogorszenia stanu i obumierania naczyń krwionośnych. Dzieje się tak dlatego, że w diecie niskowęglowodanowej zmniejsza się ilość błonnika, owoców i warzyw, natomiast zwiększa się spożycie białka, np. mięsa.

Zdrowsze i skuteczniejsze jest odchudzanie z zastosowaniem normalnej diety węglowodanowej. Dieta niskowęglowodanowa powinna być stosowana tylko przez 7 do 21 dni. Ważne jest, aby nie utrzymywać jej zbyt długo, ponieważ może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, tak jak każda inna dieta eliminacyjna. Diety niskowęglowodanowe mają wiele przeciwwskazań. Nie powinny jej stosować osoby z chorobami przewlekłymi, małe dzieci w okresie wzrostu, sportowcy, a także osoby ciężko pracujące.

O dietach i ich wpływie na zdrowie dowiesz się więcej na dietetyknaetacie.pl

produkty zawierające węglowodany

Niektóre choroby można leczyć ograniczając spożycie węglowodanów - FAKT

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia wielu chorób jest dieta niskowęglowodanowa. Pacjenci z blokiem metabolicznym, osoby z autyzmem, chorobą Parkinsona i Alzheimera, a także pacjenci cierpiący na padaczkę lekooporną i pacjenci z chorobą Parkinsona, mogą być ograniczeni w spożyciu węglowodanów. Dieta niskowęglowodanowa może być skutecznym sposobem leczenia tych schorzeń. Ważne jest, aby pamiętać, że ta dieta powinna być wykonywana tylko pod nadzorem i kierunkiem lekarza.

Wszystkie proste węglowodany są złe, a wszystkie złożone węglowodany są dobre - MIT
Możesz usłyszeć przekonanie, że wszystkie węglowodany proste są złe, a wszystkie węglowodany złożone są dobre dla zdrowia. Nie jest to prawdą. To nie jest prawda. Węglowodany proste można znaleźć w puszce Coca Coli, ale także w jabłku czy w szklance mleka. Złożone węglowodany natomiast są wolniej trawione i nie powodują skoków glukozy we krwi. Węglowodany złożone są również bogate w błonnik, który może zwiększyć uczucie sytości. Dzięki temu nie przybieramy na wadze, nie czujemy głodu i mamy mnóstwo energii.

Jakie jest dzienne spożycie węglowodanów?

Węglowodany powinny stanowić większość naszych źródeł energii. Oznacza to, że węglowodany powinny stanowić od 50-60% dziennej dawki kalorii. Osoba spożywająca 2000 kalorii dziennie powinna spożywać 250-275g węglowodanów. W celach profilaktyki dietetycznej można spożywać więcej węglowodanów złożonych, nawet do 70% energii (kosztem tłuszczu) i mniejszą ilość cukrów prostych.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!