Lata doświadczeń w biznesie

Jak przeglądać ceny mieszkań w różnych regionach kraju?

Jak przeglądać ceny mieszkań w różnych regionach kraju?

Sytuacja na rynku nieruchomości staje się coraz bardziej gorąca. Mieszkania drożeją. Ceny są różne w poszczególnych regionach kraju. Jak porównać je przed zakupem?

Dane GUS

Źródłem informacji o rynkowych cenach mieszkań są statystki GUS. Urząd ten każdego roku raz na kwartał publikuje aktualne dane ukazane w raportach. Na ich podstawie można uzyskać obraz sytuacji na temat tego, jak kształtują się średnie ceny transakcyjne na przestrzeni minionych kwartałów czy lat. Co ważne, dane statystyczne mogą posłużyć do porównań, w jakich regionach jest najdrożej, a w jakich najtaniej.

Najtańsze nieruchomości

Ostatni raport, ten z danymi za 2018 rok, wskazuje na wyrównanie cen. Pozwala jednak wskazać województwa, które wyjątkowo wyróżniają się na tle innych. W Lubuskiem mamy do czynienia z najtańszymi mieszkaniami w całym kraju. Niskie ceny są obserwowane w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim, a regularnie spadają w opolskim. Jak widać, to obszary, na których zlokalizowanych jest mniej dużych miast i aglomeracji. Mniejsze miejscowości, nazywane prowincjami, w dużej liczbie sprawiają, że średnia cena nieruchomości dla całego województwa jest dużo niższa niż w przypadku innych województw, tych z dużymi miastami. Ewidentnie za to widać, że ceny w małych miejscowościach utrzymują się na podobnym poziomie bez względu na województwo. Na takie lokalizacje decyduje się niewiele zainteresowanych inwestycją na rynku nieruchomości.

Najdroższe mieszkania

Najwięcej trzeba zapłacić za mieszkanie w dużych miastach, w tym wojewódzkich. Aglomeracje niewątpliwie przyciągają. Najdroższymi województwami według raportu są mazowieckie, pomorskie, dolnośląskie i małopolskie. Takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Kraków i te należące do Trójmiasta zawyżają średnie statystyczne. Rosnące ceny w tych regionach potwierdzają dane GUS. Tendencja ta dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co ciekawe, wyższe ceny można zauważyć również w małych miejscowościach, w tym na wsiach. Co na nie wpływa? W głównej mierze sąsiedztwo z dużym miastem, najczęściej stolicą województwa. Zainteresowania kupujących zwrócone są na kupno mieszkania w rejonie oddalonym od zgiełku, jednak z zapewnionym dobrym dojazdem do dużego miasta.  Ponadto, wysokie ceny dotyczą również miejscowości turystycznych, a także tych, które z jakiegoś innego powodu są atrakcyjne do zamieszkania. Bywa, że dorównują tym z największych polskich miast.

Jak sprawdzić ceny mieszkań przed zakupem?

Rozeznanie rynku to nie tylko kwestia danych GUS. Statystyki nie powinny być jedynym wyznacznikiem tego, za ile można kupić mieszkanie. Przyszli inwestorzy często korzystają z portali ogłoszeniowych. Problem w tym, że jest ich naprawdę dużo i przeszukiwanie każdego z osobna to czasochłonne zajęcie. Warto zatem sprawdzić serwis internetowy, który funkcjonuje jako agregat wszystkich ofert. Dzięki odpowiednio dobranym funkcjonalnościom można porównać ceny mieszkań z różnych regionów. Bezproblemowe staje się sprawdzenie rzeczywistych cen. Zebranie ofert nieruchomości w jednym miejscu pozwala na szybką i kompletną analizę rynku. 

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!