Lata doświadczeń w biznesie

Skuteczne sposoby na usuwanie plam z tapicerki

Skuteczne sposoby na usuwanie plam z tapicerki

Samochodowa tapicerka ulega najróżniejszym zabrudzeniom. Co więcej, osiadają na niej roztocza oraz bakterie, mogące powodować alergie. Tapicerka aut palaczy pochłania z kolei nieprzyjemny zapach tytoniu. Czy można samodzielnie ją wyczyścić?

Zaniedbana tapicerka szybciej płowieje, przeciera się, a ta skórzana – pęka. Znacznie obniża to nie tylko estetykę pojazdu, lecz także jego cenę w momencie sprzedaży.

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są trzy rodzaje tapicerek, którymi pokrywa się fotele kierowcy i pasażera, tylną kanapę oraz fragmenty drzwi. Te materiałowe są najtańsze, choć cena nie ma negatywnego wpływu na ich jakość. Najdroższe tapicerki wykonane są ze skóry (głównie ekoskóry), a ceny tych welurowych plasują się pośrodku.

Jakie czynniki przyspieszają zużycie tapicerki?

Odzież może przecierać tapicerkę na siedziskach. Negatywny wpływ na jej stan ma także pot, szczególnie w przypadku zagłówków. Nieuważne spożywanie posiłków w aucie skutkuje natomiast plamami. Najtrudniej jest usunąć te z produktów mlecznych, które dodatkowo mają nieprzyjemny zapach. Obecność sierści zwierząt domowych jest szczególnie uciążliwa na tapicerkach materiałowych oraz welurowych.

Należy wspomnieć również o wykładzinie podłogowej. Brak opieki nad nią skutkuje przetarciami, a nawet dziurami. Brak lub zbyt małe dywaniki skutkują wsiąkaniem w nią wilgoci, co może doprowadzić nawet do powstania pleśni.

Wykładzina obecna jest również w bagażniku. Pokrywa jego boki oraz podłogę. Także ona narażona jest na zabrudzenia. Przewożone tu zakupy można zabezpieczyć siatkami czy linkami. Większym problemem są natomiast płyny samochodowe. Najtrudniej jest usunąć plamy po oleju silnikowym oraz płynie AdBlue, przeznaczonym do silników Diesla, które spełniają normę Euro 6.

Serwisowanie oraz naprawy auta również niosą za sobą ryzyko zabrudzeń. Aby ich uniknąć, warto zainwestować w foliowe pokrowce na siedzenia.

Wypłowienie tapicerki najczęściej następuje wskutek oddziaływania promieni słonecznych.

Dużo łatwiej jest usunąć zabrudzenia z tapicerek skórzanych. Trzeba jednak uważać, aby nie naruszyć ich wierzchniej warstwy ochronnej. W przeciwnym razie skóra wyblaknie i nie będzie odporna na przetarcia oraz zaplamienia.

W jaki sposób czyścić tapicerkę oraz zapobiegać jej zniszczeniu?

W celu spowolnienia zużycia tapicerki należy siadać w aucie w suchej oraz czystej odzieży. Skórzane elementy mogą powodować przebarwienia, a metalowe – przecinać materiał.

 • Dywaniki podłogowe są niezbędne. Najlepszym wyborem są te, przeznaczone dla konkretnego modelu pojazdu. W bagażniku warto z kolei zamontować gumową matę ochronną.
 • W przypadku, gdy auto wykorzystywane jest w celu przewożenia szczególnie brudzących produktów, jak farby, należy dodatkowo zastosować pokrowce na siedzenia, klamki oraz progi.
 • Rezygnacja z jedzenia w samochodzie oraz zabezpieczanie kubków i butelek przed rozlaniem to także dobre pomysły.

W jaki sposób własnoręcznie wyczyścić tapicerkę?

W przypadku każdego rodzaju tapicerki najważniejsze jest jej regularne odkurzanie. Optymalnym rozwiązaniem jest powtarzanie tej czynności co dwa tygodnie. Do czyszczenia wykorzystujemy odkurzacz domowy. Przy pomocy podręcznych modeli samochodowych powinniśmy usuwać jedynie drobne, bieżące zabrudzenia.

 • Odkurzanie powinno poprzedzać usunięcie wycieraczek. Te wykonane z materiału należy wytrzepać, a następnie odkurzyć, a gumowe – umyć oraz osuszyć.
 • Odkurzanie zaczynamy od podłogi. Przestrzenie pomiędzy fotelami oraz pod nimi czyścimy wąską ssawką. Do odkurzania pozostałych partii, w tym bagażnika, wystarczy niewielka szczotka. Nie zapomnijmy o wietrzeniu pojazdu, dzięki czemu pozbędziemy się roztoczy.
 • Sam odkurzacz jednak nie wystarczy. Newralgiczne miejsca, do których dostęp jest utrudniony, czyścimy przy pomocy małej szczoteczki, a nawet pałeczek do uszu. Do foteli skórzanych stosujemy jedynie szczotki o miękkim włosiu.
 • Odkurzacz bez problemu usunie też zwierzęcą sierść z tapicerki skórzanej, nie poradzi sobie jednak z tą materiałową.

Dowiedz się więcej na https://sklep.motogo.pl/ >>

W jaki sposób pozbyć się sierści z tapicerki?

W tym celu warto użyć specjalnej szczotki do sierści, samoprzylepnej rolki, lub (najlepiej) silikonowej szczotki.

Po odkurzaniu skórzaną tapicerkę czyścimy produktem dedykowanym temu materiałowi. Gdy jest już sucha, nakładamy środek pielęgnacyjny. Robimy to etapami, stopniowo pokrywając całość powierzchni. Pozostawiamy do wyschnięcia na około godzinę.

Jak walczyć z ciężkimi zabrudzeniami i uszkodzeniami?

Wspomniane wcześniej metody znajdują zastosowanie jedynie w przypadku standardowych zanieczyszczeń. Jak usunąć plamy?

 • Tapicerkę można samodzielnie wyprać. Zabieg ten nie będzie jednak wysoce skuteczny, poza tym można go przeprowadzać jedynie w ciepłe miesiące. Cena specyfików waha się od 10 do 30 złotych.
 • Rozpoczynamy od nałożenia środka bezpośrednio na plamę, a następnie rozprowadzenia go na całej powierzchni czyszczonego elementu. Producenci ostrzegają jednak o możliwości pozostawienia przez środek plam, zabieg powinien być więc poprzedzony próbą.

W sprzedaży dostępne są:

 • Specyfiki w sprayu, którym spryskuje się plamę, a następnie czyści szczotką,
 • Pianki, które nakłada się na plamę, czyści małą szczotką, a po wyschnięciu odkurza,
 • Specyfiki w piance z już zamontowaną szczoteczką,
 • Odplamiacze ze szczoteczką, stosowane punktowo na poważne zabrudzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na rynku dostępne są również specyfiki dedykowane poszczególnym rodzajom tapicerki, np. zamszowym. Żaden z nich nie usunie jednak plam po oleju czy mleku.

Jak pozbyć się ciężkich zabrudzeń domowymi sposobami?

 • Jeśli mowa o niedużej plamie, można podjąć się jej usunięcia w pojedynkę.
 • Zabrudzenia po maśle posypujemy talkiem, czekamy kilka chwil, po czym odkurzamy,
 • Lekarstwem na smar będzie płyn do mycia naczyń,
 • Plam po kawie oraz herbacie pozbędziemy się dzięki połączeniu wody z octem.

 

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!