Lata doświadczeń w biznesie

Jak będą wyglądać inteligentne domy za 10 lat?

Jak będą wyglądać inteligentne domy za 10 lat?

Jest 6:00 rano, a budzik dzwoni wcześniej niż zwykle. To nie jest usterka: Smart Clock zeskanował i dostosował twój harmonogram, ponieważ jutro z samego rana masz tę wielką prezentację. Prysznic włącza się automatycznie i nagrzewa się do żądanego poziomu 28°C. Samochód elektryczny jest gotowy do jazdy, ładowany przez panele słoneczne lub turbinę wiatrową na dachu. Kiedy wrócisz później do domu, czeka na ciebie niespodziewana paczka, dostarczona przez drona. Otwierają go, żeby znaleźć lekarstwo. Okazało się, że czujniki zdrowia wbudowane w twoją łazienkę wykryły oznaki zbliżającej się choroby i automatycznie złożyły zamówienie. Dobrze, że już wyrzuciłeś tę prezentację z parku.

Jest to przynajmniej utopijna wersja inteligentnego domu, która istnieje od 10 lat. Szwedzka firma badawcza Berg Insight twierdzi, że do 2022 roku 63 miliony amerykańskich gospodarstw domowych zostanie zakwalifikowanych jako "inteligentne", począwszy od żarówek z łączem internetowym po kamery, które pozwalają nam szpiegować zwierzęta domowe z biura (do 2018 roku w Stanach Zjednoczonych będzie prawie 130 milionów gospodarstw domowych). Ale za dekadę, jak mówią eksperci, przejdziemy od włączania i wyłączania świateł naszym głosem do całkowitego zanurzenia się w Internecie Rzeczy (IoT). Dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji, najbardziej inteligentne domy będą mogły naprawdę poznać swoich właścicieli lub mieszkańców i przewidywać ich potrzeby. Rozwój robotyki zapewni nam maszyny, które pomogą nam sprzątać, gotować i wiele więcej. Nowe czujniki będą czuwać nad naszym samopoczuciem. W samym sercu tego wszystkiego znajdą się dane, które inteligentne domy będą gromadzić, analizować i działać na rzecz przekształcenia domów przyszłości ze zwykłej kolekcji urządzeń i akcesoriów w prawdziwie "inteligentne" domy.

Cała ta automatyczna uwaga będzie miała wysoką cenę: Według firmy konsultingowej ABI Research do 2021 r. konsumenci wydadzą 123 miliardy dolarów na sprzęt IoT, a następnie liczba ta prawdopodobnie wzrośnie. Oprócz telewizorów z dostępem do Internetu, producenci przeznaczają swoje budżety badawczo-rozwojowe i marketingowe na nadzór domowy i urządzenia zabezpieczające - do 2023 r. będą mieli 22,6% udziału w rynku inteligentnych domów, według firmy badawczej IDC, z inteligentnymi głośnikami i oświetleniem, szacowanymi odpowiednio na 15,4% i 11,8%. Według firmy badawczej IoT Analytics, istnieje już co najmniej 7 miliardów podłączonych urządzeń IoT. Jednak w miarę jak technologia inteligentnego domu staje się coraz łatwiejsza w użyciu, a korzyści z niej płynące coraz wyraźniej widoczne, branża jest gotowa do rozwoju. "Oczekuje się, że zrównoważony wzrost będzie kontynuowany... w miarę jak konsumenci będą korzystać z wielu urządzeń w swoich domach, a globalna dostępność produktów i usług będzie wzrastać" - powiedział IDC.

Oczywiście, im więcej się o nas dowiedzą, tym ważniejsze będzie, aby nasze domy były bezpieczne. Każde urządzenie podłączone do Internetu jest potencjalnym celem dla hakerów. Kiedy mówimy o urządzeniach, które mogą odblokować nasze domy na odległość, zaglądać do naszych salonów z kamerami i zbierać nasze najbardziej wrażliwe i osobiste dane, bezpieczeństwo cybernetyczne staje się jeszcze ważniejsze. Według Daniela Cooleya, dyrektora ds. strategii producenta komponentów elektronicznych Silicon Labs, każdy rodzaj masowego naruszenia, które zniechęca konsumentów, może mieć katastrofalne skutki dla branży. "Nazywam to masowym wyginięciem dla Internetu Rzeczy", mówi.

Wiele osiągnięć technologicznych sprawi, że technologia inteligentnego domu będzie znacznie wykraczać poza to, co jest obecnie dostępne na półkach sklepowych. Innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji, na przykład, mogą wywrócić do góry nogami niemal wszystko w naszym życiu, w tym nasze domy. Może już używasz pewnego rodzaju kreatora głosowego sterowanego przez SI, aby codziennie rano otrzymywać najnowsze wiadomości lub prognozę pogody. Jednak w inteligentnym domu przyszłości, owe platformy SI mogłyby służyć jako mózg dla całych domów, poznając ich mieszkańców oraz koordynując i automatyzując wszystkie ich najróżniejsze inteligentne urządzenia. Firma IoT Crestron, na przykład, pracuje nad oprogramowaniem, które śledzi zwyczaje danej osoby, np. jakiej muzyki słucha rano lub jakie światła chce ona włączyć o określonej porze dnia. Po zrozumieniu preferencji użytkownika, automatycznie odtwarza on dokładnie właściwe playlisty lub przyciemnia światła przed snem. "To naprawdę kolejny krok ewolucyjny w prawdziwej automatyzacji", mówi John Clancy, szef działu mieszkaniowego Crestrona.

Roboty będą również odgrywać rolę w inteligentnym domu przyszłości. Inteligentne odkurzacze takie jak iRobot's Roomba już po nas przejmują, a produkty takie jak Aibo, pies-robot dla dzieci, pokazują, jak mogą dotrzymać nam towarzystwa jak zwierzątko domowe. A co z przyszłością? Firma produkująca meble dla robotów Ori Living współpracuje z Ikea na elementach, które zmieniają się w zależności od potrzeb, usuwają łóżko z drogi, gdy potrzebujesz biurka, lub chowają szafę, gdy nadchodzi czas jedzenia. Firma projektowa Design3 wprowadziła niedawno koncepcję inteligentnego robota domowego - CARL. Pokryty tkaniną bot jest przeznaczony do powolnego przetaczania się przez dom i aktywowania jego chowanych kamer i czujników, które wykrywają intruzów, informują o szkodliwych emisjach lub mają oko na twojego pupila. A firma Nvidia, zajmująca się grafiką komputerową, pracuje nad inteligentnym ramieniem robota, które może pełnić funkcję osobistego szefa kuchni, zajmując się wszystkim, od krojenia i pokrywania warzyw w kostkę po pomoc w sprzątaniu; może to być szczególnie przydatne dla zapracowanych rodziców lub niepełnosprawnych użytkowników. Gdyby takie urządzenie trafiło do produkcji, kamery i czujniki mogłyby pomóc zapewnić, że nie zrani przypadkowo niewinnego przechodnia, który jest w drodze do lodówki na szybką przekąskę przed kolacją.

Jest bardzo prawdopodobne, że pewnego dnia skończysz w domu sieciowym, niezależnie od tego, czy planujesz czy nie. Architekt Michael Gardner, założyciel Luxus Design Build, mówi, że domy są coraz częściej budowane "inteligentnie" od podstaw. "Jest to tak integralna część domu, że projektujemy ją od samego początku, gdzie przed technologią była zawsze tylko myślą przewodnią", mówi. Ostatecznie, jak twierdzą eksperci, ludzie będą postrzegać technologię inteligentnego domu jako równie ważną jak elektryczność, chłodzenie czy klimatyzacja. Technologia inteligentnego domu i dane, które gromadzi, będą "jak hydraulika", mówi Cooley z firmy Silicon Labs, producenta komponentów elektronicznych. "Będziesz na nim polegał."

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!