Uzależnienia dotykające współczesnych nastolatków
W czasie dorastania młodzi ludzie pokonują bariery, chcąc udowodnić sobie i w głównej mierze innym- rodzicom, rówieśnikom i nauczycielom- iż nie są już dziećmi, lecz dorosłymi, którzy mogą już decydować o swoim życiu.
Próby zaimponowania oraz pokazania swojej dojrzałości przejawiają się w różny sposób. Część osób pragnie osiągać sukcesy w dyscyplinach sportowych. Gdy pokonują konkurencję, wiedzą, że społeczeństwo postrzega ich jako osoby wartościowe, zyskujące uznanie. W innych przypadkach młodzież przeznacza swoją energię na poznanie otaczającego świata i zdobywanie nowej wiedzy. Wysokie wyniki w szkole są powodem dumy rodziców. Jednak nie wszyscy mają takie szczęście. Są osoby, które żyją w szarej rzeczywistości, mają problemy w nauce, a społeczeństwo ich nie akceptuje. Takie przypadki często nie odnajdują się w życiu codziennym i czują się odrzucone, przez co wpadają w wir uzależnień.
Uzależnienie- poważny problem wśród młodzieży
Jaka jest definicja uzależnienia? Otóż jest to stan, który polega na zaburzeniach zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Cechuje go konieczność sięgnięcia po konkretną substancję lub przymus do zrealizowania danej czynności. Pragnienie poczucia tymczasowej ulgi oraz relaksu sprawia, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki, alkohol oraz tytoń. Takowe substancje dają możliwość przeniesienia się do innej rzeczywistości, w której nie istnieją problemy i wszystko może wydawać się prostsze. Po czasie jednak okazuje się, że przyjmowane substancje przestają działać i otaczający świat wciąż jest zły. W tym czasie przychodzi myśl, że skoro wcześniej mi ulżyło, to może i tym razem tak będzie. Wtedy kolejny raz pada decyzja, żeby przyjąć daną substancję. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ przychodzi trzeci i kolejny raz... Po czasie chwilowe poprawianie sobie nastroju jest koniecznością przyjmowania używek, które wydają się niezbędne do normalnego funkcjonowania.
Uzależnienie cyfrowe?
Nie zapominajmy, jak dynamiczne zmiany zaszły w ciągu kilku lat w multimediach. Szybkie rozwinięcie techniki sprawiło, że młodzież częściej kontaktuje się ze sobą wirtualnie, niż w świecie realnym. Z jednej strony trzeba przyznać, że jest to duże ułatwienie komunikacyjne. Internet pozwala nam również w prosty sposób zdobywać informacje, co jest bardzo przydatne. Jednak między zaletami, znajdują się wady i zagrożenia. Młodzi ludzie poświęcają całe dnie na korzystanie z telefonów i komputerów, tracąc przy tym poczucie czasu. Zdarzają się przypadki, w których młodzież zarywa noce w celu spędzenia dłuższego czasu w sieci. Gdy kontrola nad tym zostaje zerwana, pojawia się ogromny problem. W dzisiejszych czasach popularne stały się uzależnienia od smartfonów, internetu oraz gier komputerowych. Martwiący jest także fakt, iż realne relacje wśród młodych osób zostały przeniesione do wirtualnego świata. Niestety, znikomy kontakt z otoczeniem wpływa niekorzystnie na wartości i rozwój młodzieży. Za zagrożeniem można także uznać modę na tak zwany hejt, czyli wulgarne, obraźliwe i agresywne komentarze publikowane w internecie. To zjawisko poszerza się i źle wpływa na psychikę młodej społeczności. Znane są przypadki, w których osoba o dużej wrażliwości decyduje się na samobójstwo, ponieważ nie radzi sobie z internetową nienawiścią.
- Zwróćmy uwagę, jak nasze dzieci wykorzystują czas wolny. Kontrolujmy, ile czasu poświęca na korzystanie ze smartfona i komputera.
- Róbmy wszystko, co w naszej mocy, żeby dostrzec problemy, z jakimi zmaga się dziecko. Bierzmy na poważnie sprawy młodzieży, ponieważ dla nas mogą być one błahe, a dla nich są kwestią życia i śmierci.
- Stańmy się rodzicami, do których dzieci zwrócą się z problemami. Niech nasze pociechy nie szukają rozwiązania w narkotykach, alkoholu, dopalaczach lub w internecie.
Dowiedz się więcej o uzależnieniach młodych ludzi na stronie osrodkiterapeutyczne.pl