Lata doświadczeń w biznesie

Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?

Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?

Zawroty głowy przynajmniej raz na jakiś czas zdarzają się wielu osobom. Przeważnie mamy skłonność do ich bagatelizowania, tymczasem okazuje się, że brak należytej uwagi poświęcanej organizmowi może się na nas zemścić.

Te powszechne zawroty głowy

Praktycznie każdy z nas wie z autopsji, czym jest zawrót głowy. Oczywiście, nie za każdym razem są one tak samo niebezpieczne, warto jednak zawsze jak najdokładniej obserwować własne ciało. Przyczyna gorszego samopoczucia może być banalna, stąd też często okazuje się, że zawrotom głowy winna jest zbyt gwałtowna zmiana pozycji albo pośpieszna jazda samochodem. Jeśli zawroty pojawiają się regularnie, nie należy ich lekceważyć. Niejednokrotnie są sygnałem, jaki wysyła organizm zmagający się ze znacznie poważniejszymi schorzeniami. Okazuje się, że lekarze pierwszego kontaktu stosunkowo często mają kontakt z pacjentami zmagającymi się właśnie z zawrotami głowy oraz z problemami z utrzymaniem równowagi. W większości przypadków nie jest to podstawa do specjalistycznego leczenia, może się jednak okazać, że konieczny stanie się kontakt z neurologiem, laryngologiem albo z okulistą. Skąd zatem biorą się zawroty głowy. Lekarze podkreślają, że często nie ma jednej przyczyny ich występowania, a tym samym rzeczywiście można je wiązać z gwałtowną zmianą pozycji ciała. Bywa i tak, że towarzyszą im także inne objawy, w tym choćby zaburzenia widzenia, uczucie pełności w uchu oraz szumy uszne. Mogą pojawić się także bóle głowy, a nawet tak zwane objawy wegetatywne, w tym choćby nudności i wymioty.

Jak funkcjonuje układ równowagi

Jeśli układ równowagi ma funkcjonować we właściwy sposób, niezbędne okazuje się współdziałanie kilku narządów. Mamy tu na myśli między innymi narząd przedsionkowy, narząd wzroku, tak zwane receptory czucia głębokiego oraz ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy dochodzi do uszkodzenia w układzie równowagi, jednym z pierwszych sygnałów odbieranych przez pacjenta są właśnie zawroty głowy. Ich lokalizacja sprawia, że możemy mówić o ich podziale na obwodowe oraz ośrodkowe. Tak zwane zaburzenia obwodowe wiązane są przede wszystkim z uszkodzeniem błonnika, podczas gdy zaburzenia ośrodkowe mogą świadczyć o zmianach chorobowych, z którymi mamy do czynienia w ośrodkowym układzie nerwowym. Charakter wspomnianych zmian może być dość zróżnicowany, warto więc wspomnieć między innymi o pourazowym uszkodzeniu mózgu, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i zapaleniu mózgu, guzach mózgu oraz guzach pnia mózgowego, padaczce oraz o udarze niedokrwiennym mózgu. Jeśli zależy nam na rozpoznaniu przyczyn zawrotów, wskazane jest udanie się do gabinetu lekarskiego, a tam szczegółowe odpowiedzi na pytania z zakresu wywiadu lekarskiego. Lekarzom pomoc niosą także kwestionariusze odnoszące się do występowania objawów. Lekarze mogą wypełniać je jeszcze przed wizytą, dzięki czemu każda ze stron może być jak najlepiej przygotowana do spotkania. Pomocne może okazać się także badanie otoneurologiczne z dokładną oceną tego, w jakim stanie są uszy pacjenta.

Więcej na stronie https://www.forumneurologiczne.pl/artykul/zawroty-glowy-przyczyny-objawy-diagnoza-i-leczenie/14795

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!