Lata doświadczeń w biznesie

Czy można się opalać podczas karmienia piersią?

Czy można się opalać podczas karmienia piersią?

W życiu matki niemowlęcia istnieje szereg zakazów: ścisła dieta, minimum wolnego czasu dla siebie, ograniczenia w przyjmowaniu leków i wiele więcej. Wraz z nadejściem sezonu letniego pojawia się nowy dylemat - czy można się opalać matce karmiącej i jak może to wpłynąć na jej zdrowie i zdrowie dziecka? 

Opalanie się podczas karmienia piersią: szkody i korzyści

Czasem opalanie się przeraża karmiące matki, ale ta troska, z jaką odnoszą się do swojego zdrowia, jest zrozumiała – w końcu zdrowie ich dzieci zależy od ich diety i stylu życia. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wszystkiego sobie odmawiać i rezygnować z przyjemności! Okres karmienia dziecka nie powinien zamienić się w więzienie - wystarczy przestrzegać rozsądnych ograniczeń.

Same promienia słoneczne nie mogą w jakiś sposób negatywnie wpływać na mleko matki, więc opalanie się nie jest przeciwwskazane dla kobiet karmiących piersią - nie wpłynie to w żaden sposób na jakość karmienia. Wiadomo jednak, że podczas laktacji w ciele kobiety wytwarzane są pewne hormony, które wpływają na wzrost tkanki piersi. Z kolei promieniowanie ultrafioletowe może negatywnie wpływać na podział komórek i służyć jako czynnik stymulujący rozwój raka piersi w przyszłości. Ponadto w czasie ciąży i laktacji kobieta wytwarza już dość dużą ilość hormonów wzrostu, które stymulują pigmentację, a słońce jest faktorem sprzyjającym w tej sprawie. Dlatego matka karmiąca powinna opalać się ostrożnie i z umiarem. Dotyczy to zarówno opalania na plaży, jak i w solarium.

Jednocześnie karmiąca matka potrzebuje witaminy D, która wytwarzana jest pod wpływem światła słonecznego. Dlatego nie trzeba całkowicie rezygnować z opalania, ale ważne jest przestrzeganie pewnych środków ostrożności.

Jak prawidłowo się opalać karmiącej mamie?

Jeśli karmisz piersią, opalaj się tylko w godzinach najmniejszego nasłonecznienia – czyli przed 9-10 rano lub po 16-17 wieczorem. Kobiety karmiące muszą opalać się stopniowo, wydłużając sesje opalania – na przykład od 15-20 minut do 1 godziny dziennie. Wskazane jest unikanie bezpośredniego światła słonecznego – opalać się można w cieniu drzew, gdyż liście przepuszczają słońce lub pod parasolem. Koniecznie używaj kremu z filtrem – w pierwsze 2-3 dni powinien to być produkt do opalania o wysokim współczynniku ochrony, przygotuje on skórę do ekspozycji na promienie słoneczne. Wybierając środek ochrony, należy również kierować się tym, czy nie zawiera substancji szkodliwych dla dziecka. Nałóż krem lub spray na suchą skórę pół godziny przed wyjściem na plażę.

Kobiety karmiące powinny opalać się z zakrytymi piersiami. Nie zapomnij o czapce – karmiąca mama nie potrzebuje udaru cieplnego. Ugasić pragnienie najlepiej wodą z cytryną.

A więc, opalanie się podczas karmienia piersią jest możliwe, a nawet konieczne – w końcu słońce to także dobry nastrój i samopoczucie, które nigdy nie są zbędne. Ale opalaj się z wielką ostrożnością i umiarem – inaczej zamiast pięknej i równomiernej opalenizny nabędziesz się nieprzyjemnych konsekwencji dla swojego zdrowia.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!