Lata doświadczeń w biznesie

Rynek: historia mówi, że ceny ropy mogą spaść o kolejne 10%

Rynek: historia mówi, że ceny ropy mogą spaść o kolejne 10%

Ropa naftowa WTI spadła poniżej 50 dolarów za baryłkę w poniedziałek, pierwszy raz od ponad roku, kiedy to ropa spadła poniżej tego poziomu. Ceny ropy naftowej są obecnie na rynku w porównaniu z poprzednim rokiem wyższe, a cena ropy WTI spadła w ubiegłym miesiącu o 20%. Nawet przy wczesnym wzroście cen ropy we wtorek, cena ropy w ciągu dnia wyrównała się w dół i nie oczekuj, że trend w tym towarze odwróci się w najbliższym czasie, zgodnie z historią handlu z ostatniej dekady.

Według analityka funduszy hedgingowych Kensho, ropa WTI ma tendencję do utraty kolejnych 10% miesięcznie po podobnych spadkach. W tych okresach - w pięciu przypadkach w ciągu ostatnich dziesięciu lat - które były również trudne dla akcji, 60% przypadków dotyczyło obrotu ujemnego. S&P 500 zanotował w tych jednomiesięcznych oknach handlowych średni spadek o 1,6%, a w 60% przypadków ujemne.

Handel WTI surową i Brent surową do poniedziałku był szorstki jak strach przed koronaawirusem przenika światową gospodarkę i Chiny, które obecnie stanowi prawie 20% światowej gospodarki, jest w niebezpieczeństwie doświadczania wolniejszego wzrostu.

WTI osiągnęła najniższą cenę rozliczeniową od stycznia 2019 r. i była ujemna w dziewięciu z ostatnich 10 sesji, a przez 15 kolejnych dni rozliczała się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej. Według danych CNBC, WTI znajduje się obecnie na rynku 24,76% poniżej swojego ostatniego 52-tygodniowego haju 66,60 USD, który został osiągnięty w kwietniu 2019 roku.

Brent miał najniższą cenę rozliczeniową w poniedziałek od grudnia 2018 roku i jest na rynku od kwietnia 2019 roku, 27,98% poniżej swojego ostatniego 52-tygodniowego haju. Przez 10 kolejnych dni znajdowała się poniżej swojej 50-dniowej średniej ruchomej.

OPEC i Rosja rozważają awaryjne ograniczenie produkcji, ale ropa nadal tankuje, a perspektywy cenowe są coraz gorsze.

Analitycy energetyczni Citigroup obniżyli swoje oczekiwania co do cen ropy naftowej z wysokich 60 USD dla Brent w tym roku do 50 USD, w tym średnio 54 USD w pierwszym kwartale i 50 USD w drugim. Powiedzieli, że Brent może osiągnąć nawet 47 dolarów: "Wpływ na ropę naftową jest znacznie głębszy, niż początkowo sądziliśmy, nawet przy głębszym cięciu w OPEC+, przy czym środki chińskiego rządu stanowią poważne zamknięcie ekonomiczne" - napisali analitycy.

"Na pewno zejdziemy tu na chwilę w górnych czterdziestkach, może w dolnych czterdziestkach, ale ja nie jadę dalej. Po prostu nie wiemy wystarczająco dużo", powiedział w poniedziałek John Kilduff, partner w Again Capital, CNBC.

Ceny ropy we wtorek, po dwóch tygodniach spadku, przesunęły się na dodatnie terytorium.

Brian Gilvary, dyrektor finansowy BP, powiedział Reutersowi w poniedziałek, że spowolnienie gospodarcze spowodowane przez wirusa zmniejszy zużycie ropy naftowej o 300 000 do 500 000 baryłek dziennie (bpd), około 0,5% światowego popytu, na cały rok. Powiedział, że cięcia dokonane przez OPEC do końca roku powinny przywrócić równowagę na rynku.

W obliczu niepewności co do skutków działania koronaawirusa, OPEC może stoczyć ciężką walkę o cięcia.

"Wszelkie zmiany w polityce zaopatrzenia ... będą decydowane na podstawie ich oceny czasu trwania skutków wirusa koronowego", powiedział Reuters Global Oil Forum Harry Tchilinguirian, globalny szef strategii towarowej BNP Paribas, dodając: "Jeśli grupa producentów uważa, że wybuch epidemii może zostać opanowany, a skutki ustąpią po krótkim czasie, tak jak w przypadku SARS, mają oni możliwość przetrwania w środowisku niskich cen do czasu powrotu popytu.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!