Lata doświadczeń w biznesie

Globalne akcje spadają w miarę narastania obaw przed koronaawirusem

Globalne akcje spadają w miarę narastania obaw przed koronaawirusem

Globalne zapasy spadły do najniższego od czterech miesięcy poziomu, rentowność długu publicznego spadła do bezprecedensowego poziomu, a spadek ropy naftowej przedłużał się wraz ze wzrostem obaw przed rozprzestrzenianiem się koronaawirusa.

S&P 500 spadł o 4,4% i zamknął się na najniższym poziomie w ciągu dnia. Wcześniej chłostała inwestorów i zawróciła późno po tym, jak gubernator Kalifornii powiedział, że stan monitoruje 8,400 osób w poszukiwaniu oznak wirusa po ich podróży do Azji. Spadek o ponad 10% od zeszłego piątku wyznaczył standard dla najgorszego tygodnia od czasu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku i pomógł wprowadzić tzw. korektę indeksu. Indeks MSCI dla wszystkich krajów świata spadł do najniższego poziomu od października, a w przypadku Stoxx Europe 600 również nastąpiła korekta.

"Akcje i obligacje mówią, że jesteśmy skazani na zagładę", powiedział Chris Rupkey, główny ekonomista MUFG Union Bank. "Jeśli masz lepsze pojęcie, co nas czeka, daj nam znać, bo w tej chwili kierunek dla gospodarki jest prosto w dół".

Epidemia może stać się pandemią i znajduje się w decydującej fazie - powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia. Według prognozy Banku of America gospodarka światowa jest na drodze do najsłabszego roku od czasu kryzysu finansowego, ponieważ wirus niszczy popyt w Chinach i poza nimi. Poprzednio Goldman Sachs obniżył perspektywę wzrostu zysków firm amerykańskich do zera. Niemcy analizują możliwe środki stymulacyjne w celu ograniczenia skutków gospodarczych. Arabia Saudyjska zaprzestała wizyt religijnych, które przyciągają miliony ludzi.

Inwestycje w Haven nadal cieszyły się popytem, a jen wzmocnił się, gdy rentowność 10-letnich obligacji rządowych USA i Australii osiągnęła rekordowo niski poziom. Olej nadal tonął. Funt odwrócił zysk po tym, jak Wielka Brytania powiedziała Unii Europejskiej, że może wycofać się ze stołu negocjacyjnego w czerwcu, jeżeli nie nastąpi żaden postęp w kierunku umowy handlowej.

Inwestorzy ustalają ceny w ramach luzowania przez Rezerwę Federalną w kwietniu, po czym w lipcu, według danych swapowych, następuje dalsza obniżka stóp procentowych, natomiast zakłady na luzowanie z Japonii do Australii również wzrosły po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje prognozy globalnego wzrostu.

Straty nadal rosną, ponieważ inwestorzy ważą każdy ponury nagłówek o wirusie. Amerykańskie władze ds. zdrowia stwierdziły, że w środę znalazły pierwszy przypadek choroby niemający związku ze znanym ogniskiem. Microsoft Corp. dołączył do rosnącej listy firm ostrzegających o wpływie wirusa na ich działalność.

"W miarę jak rynek spada, to idzie dość szybko, ale bardzo trudno powiedzieć, że to koniec", powiedział Sameer Samana, starszy strateg globalnego rynku dla Wells Fargo Investment Institute. "Bottoming to wieloetapowy proces, a ty pewnie nadal jesteś w pierwszym kroku."

Zyski nadal napływają z firm: Baidu Inc., Occidental Petroleum Corp. i Dell Technologies Inc. w czwartek po zamknięciu transakcji w USA i London Stock Exchange Group Plc w piątek. Oto kilka ważnych wydarzeń, które mają się jeszcze wydarzyć w tym tygodniu:

W piątek spodziewane są dane dotyczące produkcji przemysłowej, miejsc pracy i sprzedaży detalicznej w Japonii.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!