Lata doświadczeń w biznesie

5 sposobów na to, by niedziela bez komputera/smartfona poprawiła Twoje życie

5 sposobów na to, by niedziela bez komputera/smartfona poprawiła Twoje życie

Być może słyszeliście już o "bezmięsnych poniedziałkach". Chodzi o to, żebyście jedli jeden dzień w tygodniu wegetariańskie jedzenie, żeby poprawić swoje zdrowie i zdrowie planety, i żebyście eksperymentowali w kuchni. Dzięki temu niewielkiemu celowi, koncepcja ta ma przemawiać do wielu różnych osób, także tych, które nigdy nie marzyłyby o całkowitej rezygnacji z mięsa. 

Idea ta rozpowszechniła się na całym świecie, a badania pokazują, że rzeczywiście miała ona niewielki, ale znaczący wpływ na zdrowie ludzi. Krótko mówiąc, kampania okazała się sukcesem zarówno pod względem marketingowym, jak i w zakresie zdrowia publicznego. Czy pomysł "No Screen Sunday" może mieć podobny wpływ na nasze problematyczne relacje z technologią? 

No Screen Sundays: chwytliwa nowa nazwa dla "digital Sabbath". 

Idea "cyfrowego urlopu szabatowego" lub "cyfrowej detoksykacji" istnieje od lat. Chyba nie musisz zgadywać dlaczego. Jedno badanie po drugim pokazuje, że nasze urządzenia sprawdzamy śmiesznie często i marnujemy ogromną ilość godzin na gapienie się i przewijanie. Ale większość z nas nie musi być zbytnio przekonana, że możemy wykorzystać zdrowsze relacje z naszą technologią. 

Tak jak wiemy, że jemy za dużo mięsa, ale wciąż niechętnie myślimy o całkowitej rezygnacji z niego, tak wiele osób chce skrócić czas wyświetlania na ekranie, ale nie jest w stanie lub nie chce podjąć radykalnych działań, takich jak zatrzymanie mediów społecznościowych lub całkowite usunięcie aplikacji. Chcą umiarkowanego podejścia, "bezmięsnego poniedziałku" dla swojego sprzętu. 

Ale "cyfrowy szabat" nie jest po prostu tak chwytliwy i zrozumiały jak "bezmięsne poniedziałki" (a detoksykacja brzmi wręcz nieprzyjemnie). Może byłoby lepiej, gdybyśmy użyli "No Screen Sunday". Wreszcie, eksperci i samoświadomi sugerują, że podjęcie świadomej decyzji o przeklinaniu ekranów nawet jednego dnia w tygodniu ma ogromne zalety.    

Zrozumiesz, jak złe jest twoje uzależnienie. Bloger David Roberts wysunął ideę detoksykacji cyfrowej na skraj i porzucił Internet na cały rok. Jedna z jego wielkich przekąsek: ekrany są naprawdę uzależniające. Używając zmiennych nagród, nasze ulubione aplikacje trenują nasz mózg, by tęsknić za kolejnym uderzeniem połączenia, innym podobnym. Jeśli zrobisz sobie przerwę na jeden dzień i aktywnie uczestniczysz w swoim swędzeniu, aby sprawdzić swój telefon, zostanie to wyraźnie pokazane w żywy sposób. A to mogłoby wywołać pożar pod twoim tyłkiem, żeby uporządkować sytuację na ekranie.  

Z czasem poczujesz się mniej zestresowany. Nauka pokazuje, że im więcej czasu siekamy na małe klocki, tym bardziej go dostrzegamy i podkreślamy. Dlatego też strategie zarządzania czasem, które - mamy nadzieję - sprawią, że będziemy mniej gorliwi, często będą się cofać. Jest to również powód, dla którego zmuszasz się do podejmowania dłuższych aktywności bez przerwy w dzień wolny od telefonu, czując jednocześnie, że masz więcej czasu i mniej stresu.  

Zobaczysz, czego ci brakuje. Autor i informatyk Cal Newpost prowadzi kampanię na rzecz jednomiesięcznego "Digital Declutter". Ta pauza pozwala uczestnikom zrozumieć aplikacje i zastosowania, których naprawdę brakuje, tak aby po ich ponownym włączeniu mogli podjąć mądrzejszą decyzję, na czym skupić swoją uwagę. Żaden ekran niedziela nie może być szybszym sposobem na osiągnięcie tego samego celu. "Aplikacje rozwiązały wiele trudnych problemów, takich jak lokalizacja, nawigacja mobilna, płatności bezgotówkowe itp. tak dobrze, że traktujemy je jako coś oczywistego. Ale naprawdę brakowało mi ich wygody na #NoScreenSunday!", pisze przedsiębiorca Sartaj Anand o swoim eksperymencie No Screen Sunday. 

Może przeczytasz książkę. Jeśli nie możesz spojrzeć na ekran, jesteś bardziej skłonny podnieść książkę, a nauka pokazuje, że zanurzenie w długim tekście ma wyjątkowe korzyści dla mózgu, że przewijanie krótkich treści po prostu nie może spełnić. 

Twoje relacje na tym skorzystają. Wiele badań pokazuje, że sama obecność telefonu na stole jest zła dla rozmowy i połączenia. W świecie tak samotnym i rozłączonym, jak nasz, powinniśmy przyjąć każdą pomoc, jaką możemy uzyskać, aby nawiązać i utrzymać prawdziwe przyjaźnie.  

Twój szef, twój współmałżonek czy nawet twoja niespokojna matka prawdopodobnie nie pozwolą ci odwrócić się od technologii każdego dnia tygodnia. Ale próba życia jeden dzień w tygodniu bez ekranów powinna być wykonalna. Jeśli spróbujesz, możesz dowiedzieć się czegoś o sobie i swoim związku ze sprzętem, który może radykalnie poprawić Twoje życie do końca tygodnia. 

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!