Lata doświadczeń w biznesie

Za jaką prędkość Internetu naprawdę trzeba płacić?

Za jaką prędkość Internetu naprawdę trzeba płacić?

Jeśli Nowy Rok przyniósł kilka nowych gadżetów - jak telewizor 4K, nowe urządzenie do transmisji strumieniowej, czy nawet nowa gra wideo - do Twojego życia, prawdopodobnie swędzi Cię, aby podłączyć je i uzyskać je online. Jest jednak tylko jeden problem: strumień o jakości 4K, który chcesz wyodrębnić z abonamentu Netflix, nie jest dokładnie w jakości 4K, dzięki niezbyt dobremu połączeniu z Internetem.

Jeśli chodzi o szybkość Internetu, żargon może być nieco mylący. Krótko mówiąc, prędkości są zazwyczaj mierzone w megabitach na sekundę lub Mbps. Im wyższa stawka, tym szybszy jest Twój Internet. Megabity to jedna ósma megabajtów (przy szybkości 1 megabitu na sekundę, na przykład obraz o rozmiarze 10MB wymagałby 80 sekund na pobranie).

Więc oto, jak dowiedzieć się, czy w pełni wykorzystujesz swoją szybkość Internetu i jak się tam dostać bez łamania banku.

Kiedy ważne są prędkości?

Szybkość pobierania jest najważniejsza, jeśli chodzi o korzystanie z "pasywnych" treści, takich jak telewizja strumieniowa, pobieranie dużych plików lub surfowanie w mediach społecznościowych. Im szybsze pobieranie, tym więcej danych można wykorzystać - idealne rozwiązanie dla treści o wysokiej rozdzielczości, które wymagają stałego strumienia pobierania, aby zmaksymalizować jakość obrazu.

Szybkość przesyłania odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o treści bardziej partycypacyjne: pomyśl o graniu w gry online z przyjaciółmi, rozmowie w ramach rozmowy wideo, transmisji strumieniowej na żywo lub przesyłaniu zdjęć do usługi przechowywania w chmurze. Szybkość przesyłania danych może się znacznie różnić w zależności od dostawcy usług internetowych, rodzaju połączenia internetowego (DSL, kabel lub światłowód) oraz lokalizacji. Należy również pamiętać, że prędkość pobierania będzie zawsze wyższa niż prędkość wysyłania.

A co jeśli chcę po prostu zagrać w Fortnite i znów zobaczyć się z Frasierem?

Chcesz po prostu zagrać w kilka niezobowiązujących gier online lub cieszyć się małym Netflixem w weekend? Nie trzeba wiele: strony internetowe takie jak Netflix zalecają prędkość 5 megabitów na sekundę (lub więcej), aby jak najlepiej korzystać z treści HD. Podczas gdy ta prędkość pobierania działa w przypadku treści o rozdzielczości co najmniej 720p, nie dostaniesz mediów o jakości 4K - i może się okazać, że zawartość 1080p jest wolniejsza do załadowania w porównaniu z nią.

Jeśli prędkość Twojego Internetu jest w zakresie 5 Mb/s, prawdopodobnie masz również równoważną lub wolniejszą prędkość wysyłania, więc strumieniowe przesyłanie szybkich gier z chmury lub rozmów wideo z kilkoma osobami może Cię bardziej sfrustrować niż nie.

A co jeśli chcę cały czas oglądać wszystko w 4K?

Jeśli chcesz mieć najwyższy odsetek treści wideo w wysokiej rozdzielczości lub jeśli jesteś jednym z rosnącej liczby użytkowników przesyłających gry z chmury przez PlayStation Now, Google Stadia lub XCloud firmy Microsoft, prawdopodobnie potrzebujesz silniejszego połączenia. Przesyłanie strumieniowe multimediów w rozdzielczości 4K zazwyczaj wymaga połączenia o prędkości 25 Mb/s lub większej, ale w przypadku regularnego pobierania dużych plików można zawsze korzystać z połączeń o prędkości pobierania 100 Mb/s lub większej.

Ważne jest, aby przy planowaniu przesyłania strumieniowego all-in wziąć pod uwagę szybkość przesyłania danych. Ale uwaga: polowanie na większe prędkości przesyłania danych może oznaczać płacenie za gigabitowy Internet, który w przeciwnym razie jest przesadny dla wszystkich, z wyjątkiem tych najbardziej zaangażowanych w transmisję strumieniową na żywo lub regularne przesyłanie dużych plików.

Dodatkowo, liczba urządzeń podłączonych do każdego z routerów może powodować pewne przeciążenia sieci podczas pracy, co oznacza, że wszędzie zauważymy mniejszą prędkość. Oprócz bezpośredniego podłączenia urządzeń za pomocą jakiegoś rodzaju kabla Ethernet, można sprawdzić ustawienia routera (w przeglądarce internetowej lub za pomocą powiązanej aplikacji) i ustawić urządzenia priorytetowe, aby zapewnić im najszybsze połączenie z siecią.

Czy Twój sprzęt sieciowy wpływa na prędkość Twojego Internetu?

Podczas gdy Twój dostawca usług internetowych prawdopodobnie nazwał Twój poziom szerokopasmowego dostępu do Internetu na podstawie reklamowanej prędkości pobierania, możesz uzyskać dobre oszacowanie rzeczywistej prędkości Twojego Internetu, korzystając z takich stron jak Speedtest. Stamtąd możesz również zobaczyć, czy to Twoja szybkość Internetu lub Twój sprzęt jest odpowiedzialny za jakąkolwiek inercję, czy też nie.

Jeśli nie uzyskasz takiej prędkości, jaką myślisz, że powinieneś uzyskać, winny może być Twój router bezprzewodowy. Możliwości większości routerów są oparte na standardach, które regulują takie czynniki jak efektywna odległość (jak daleko można się posunąć zanim połączenie ulegnie degradacji) i przepustowość (ile danych router może wysłać lub odebrać w danym okresie czasu). Routery wykorzystujące nowsze standardy są lepiej przystosowane do przesyłania dużych ilości danych wymaganych dla czegoś takiego jak strumień wideo 4K.

Zasięg ma wpływ zarówno na szybkość, jak i siłę połączenia routera - im dalej jesteś od routera, tym słabsze połączenie i tym większe prawdopodobieństwo utraty informacji (co jest postrzegane jako pogorszenie jakości transmisji strumieniowej). Niska przepustowość może również prowadzić do przerażającego buforowania, którego możesz doświadczyć podczas strumienia.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu z ceglanymi ścianami, tak jak ja, twój zasięg może być poważnie ograniczony, więc jesteś sfrustrowany, dlaczego router w salonie nie może wysyłać sygnału wystarczająco silnego, aby dostarczyć filmy TikTok do twojej sypialni zaledwie kilkadziesiąt stóp dalej. Tutaj używana jest sieć mesh, jedna podłączona do twojego modemu, a druga w obszarze problemowym twojego domu.

Jeśli nie ma na rynku nowego routera bezprzewodowego lub sieci mesh w celu rozwiązania problemów z łącznością, należy zainwestować w tańsze, przewodowe rozwiązanie, takie jak przełącznik sieciowy (zasadniczo pudełko z szeregiem portów Ethernet, które łączą się z routerem i innymi urządzeniami), który pozwala na podłączenie urządzeń, takich jak konsola do gier, komputer lub telewizor 4K bezpośrednio do Internetu bez utraty prędkości ze względu na czynniki takie jak odległość lub wiek routera bezprzewodowego.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!