Lata doświadczeń w biznesie

Dlaczego dobrzy sportowcy również dobrze wyglądają?

Dlaczego dobrzy sportowcy również dobrze wyglądają?

Dobrze wyglądające sportowce wydają się mieć wszystko - sławę, pieniądze i często dużo podziwiających kobiet. I może być ku temu dobry powód, znajdzie nowe badanie. Wydaje się, że lepiej wyglądający mężczyźni także lepiej radzą sobie w sporcie.

W rzeczywistości, dobry wygląd może być "sygnałem na skróty" dla kobiet do wyboru partnera o dobrej kondycji fizycznej, mówi Erik Postma, biolog ewolucyjny na Uniwersytecie w Zurychu w Szwajcarii.

Jego niecodzienna ankieta pokazuje, że kobiety i mężczyźni w równym stopniu zgadzają się co do tego, którzy mężczyźni są najbardziej atrakcyjni - a to ma tendencję do korelacji z ich wynikami sportowymi, przynajmniej jeśli chodzi o jazdę na rowerze.

Postma, sam będąc zapalonym rowerzystą, przeprowadził internetową ankietę wśród uczestników Tour de France 2012.

"Najszybsi rowerzyści są bardziej atrakcyjni", powiedziała Postma w NBC News.

Ostatecznie przeprowadził wywiady z 816 osobami wybranymi metodą nienaukową, wysyłając pocztą elektroniczną link do ankiety do wszystkich, których znał, z prośbą o przekazanie go innym. "Otrzymałem wiele e-maili od mężczyzn, którzy byli prawie urażeni", powiedziała Postma. Powiedzieli: "Nie mogę oceniać atrakcyjności innych mężczyzn", dodał.

Ale i tak ma parę setek, żeby spróbować. "Okazuje się, że bardzo dobrze wiedzą, co kobiety uważają za atrakcyjne", powiedział. "Kiedy o tym myślisz, to chyba nie jest takie zaskakujące." Przecież mężczyźni muszą znać swoją konkurencję.

Do ankiety Postma wybrała 80 zdjęć uczestników Tour de France, które zostały przycięte, aby pokazać ich twarze. Kiedy ludzie rozpoznali jednego z zawodników, ich odpowiedzi zostały wyrzucone. W ten sposób, jak powiedziała Postma, ludzie będą wybierać mężczyzn, których uznają za naprawdę atrakcyjnych, a nie tylko stawiać na znanych zwycięzców.

"Jedyne co widzieli, to twarz. Nie mieli danych o tym, ile mają lat, jak bardzo są odważni", powiedział.

Za zwycięzcę Tour de France 2012, Brytyjczyka Bradleya Wiggina, nie otrzymał żadnych punktów. Postma wykorzystała zdjęcia zrobione dzień przed zawodami, ale Wiggin i jego koledzy z drużyny prawie wszyscy mieli na sobie okulary przeciwsłoneczne, więc je wyrzucił.

Ale połączenie było jasne. Najlepsze 10 procent kolarzy pod względem osiągów w wyścigu zostało ocenione jako o 25 procent atrakcyjniejsze niż dolne 10 procent, informuje Postma w czasopiśmie Biology Letters.

To wydaje się logiczne dla Postmy. "W wielu gatunkach preferują samce z najdłuższymi ogonami i najjaśniejszymi upierzeniami", powiedział. A badania pokazują, że ci atrakcyjni kumple mają ojcowskie, sprawniejsze potomstwo.

"Co zyskuje kobieta, wybierając mężczyznę o wysokiej wytrzymałości?" zapytał Postma. Lepszy dostawca, jeśli Tour de France jest czymś, co można zorientować się samemu. "Wieczorem przynosił do domu większość jedzenia", powiedziała Postma.

Ludzie spędzili dużo czasu studiując atrakcyjność, badając długość palca, włosy na twarzy, ogólną męskość, kształt brody, a nawet rozmiar penisa.

Postma uważała, że Tour de France - wyczerpujący, trwający miesiąc wyścig na dystansie co najmniej 2000 mil - to świetny sposób na zmierzenie siły i wytrzymałości. "Dlaczego istnieje związek pomiędzy atrakcyjnością zawodnika a jego występem w Tour de France", zapytał w swoim raporcie.

"Po pierwsze, wyniki mogą być pozytywnie skorelowane z ogólnym zdrowiem, siłą lub władzą, lub pewnymi cechami osobowości (konkurencyjnością), które z kolei mogą być związane z atrakcyjnością. Alternatywnie, atrakcyjność twarzy może sygnalizować w szczególności wyniki wytrzymałościowe".

Związek między wyglądem a zwycięstwem nie był linią prostą. "Najatrakcyjniejszy zawodnik przekroczył linię mety gdzieś na środku pola", powiedziała Postma. Kto był gorącym numerem jeden? Francuski Amael Moinard, powiedział Postma.

 

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!