Lata doświadczeń w biznesie

Styl skandynawski - skandynawskie wnętrza i skandynawski design

Styl skandynawski - skandynawskie wnętrza i skandynawski design

Ten styl znają chyba wszyscy, nawet ci, którzy tylko średnio interesują się designem. Nomenklaturę najprawdopodobniej można spotkać na okładkach gazet, witrynach sklepowych, w pubach. Coraz częściej gości w polskich domach. Dlaczego styl skandynawski został tak dobrze przyjęty? Postaram się odkryć jego tajemnice.

Skandynawskie wnętrza

Zrozumienie północnoeuropejskiego wzornictwa wymaga przestudiowania warunków klimatycznych panujących na tych terenach. Na dobór kolorów i materiałów do mieszkań oraz na tworzenie i utrzymywanie patentów wnętrzarskich mają wpływ stosunkowo długie zimy i niewielkie nasłonecznienie. Jako podstawę stosuje się jasne kolory, takie jak biele, szarości i beże, aby zminimalizować skutki braku światła. W skandynawskich domach unika się zasłaniania okien firankami lub zasłonami. Jasne płaszczyzny, które świetnie odbijają światło słoneczne to kolejny sposób na rozjaśnienie pomieszczeń.

Na tę estetykę miały również wpływ warunki materialne panujące w Szwecji w XVIII wieku. Styl gustawski narodził się z biedy i ograniczonego dostępu. Styl ten wyróżniał się prostotą, surowością i wykorzystaniem naturalnych, łatwo dostępnych materiałów. Szwedzi nie mogli sobie pozwolić na drogie, toporne komody i musieli je zastąpić prostymi, drewnianymi meblami. Zamiast pałacowych adamaszków i aksamitów używano skóry. Zamiast marmuru stosowano drewniane podłogi. Mimo odmiennych warunków materialnych w tym regionie Europy, we wnętrzach skandynawskich nadal stawia się na funkcjonalność, prostotę i czyste linie.

Sprawdź: Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? - https://ladnydom.pl/salon-w-stylu-skandynawskim-jak-go-urzadzic

Styl skandynawski - naturalny ocieplacz

Ciepłe, nowoczesne pomieszczenia często kojarzone są z jasnymi kolorami i brakiem zasłon. Wnętrza te można ocieplić naturalnymi materiałami, takimi jak skóra, futra czy jasne drewno, takie jak sosna, brzoza czy świerk. Pomieszczenia te wypełnione są również poduszkami, wełnianymi dywanami i miękkimi, mięsistymi tkaninami, które nadają im przytulności. Ciepłe światło ze świec lub kominków jest obowiązkowym elementem skandynawskich przestrzeni mieszkalnych. Ważne jest jednak, aby nie czuć się zagraconym meblami czy dodatkami. Ważne jest, aby znaleźć równowagę pomiędzy funkcjonalnym i przestronnym, przytulnym i rodzinnym wnętrzem.

Styl skandynawski wnętrza

Skandynawski skandynawskiemu nie równy

Powszechne jest łączenie w jednym worku stylów szwedzkiego, duńskiego i norweskiego. Takie rozwiązanie nazywane jest skandynawskim. Ten trend w aranżacji wnętrz narodził się w dwóch pierwszych krajach skandynawskich i choć istnieją między nimi pewne różnice stylistyczne, jest on powszechny.

Styl skandynawski szwedzki

Kojarzony jest z minimalizmem. Współczesny szwedzki design łączy w sobie nowoczesną estetykę i tradycyjne metody wytwarzania mebli. Kluczowym elementem współczesnego szwedzkiego wzornictwa jest jednak różnorodność. Styl ten wykorzystuje formowane drewno, szkło i plastik, a także aluminium i stal. Dominujące kolory w tym mieszkaniu to jasne drewno, laminaty i wszechobecna biel. Ten styl mebli i akcesoriów znany jest z czystych linii i silnego nacisku na funkcjonalność. Chodzi również o aranżację i kształtowanie przestrzeni w taki sposób, aby dawała poczucie przestronności i uporządkowania.

Styl skandynawski duński

Lite drewno jest tym, co odróżnia duński design od innych krajów położonych dalej na północ. Można je spotkać zarówno w ciemnych odcieniach, jak i w ciemnych kolorach, nie przysłania go żadna biała farba. Może być również wykonane ze skóry w kolorach kawy, karmelu czy ciemnej czekolady. Styl ten charakteryzuje się połączeniem bieli i brązów. Ze względu na lokalizację, w tych oknach częściej pojawiają się zasłony. Częściej spotykane są również dodatki w bardziej wyrazistych kolorach. W duńskich mieszkaniach często wykorzystuje się meble z lat 50-70 ubiegłego wieku. Wiele projektów było inspirowanych prostymi, naturalnymi formami Afryki i odzwierciedlają prymitywizm. Współczesne duńskie wnętrza mają spunk ze względu na uproszczone formy, które są lekkim ukłonem w stronę sztuki ludowej.

Mieszkanie w stylu skandynawskim - czy istnieje jakiś wzór?

Jest pewien trend, który obserwuję. Im dalej na północ, tym więcej jasnych kolorów, bielonego drewna, zróżnicowania materiałów i unikania przysłoniętych okien. Im bardziej na południe, tym więcej ciepłych kolorów i dodatków, a także stosowanie ciemniejszych odcieni drewna. Tym, co łączy te style jest wspólny rdzeń, który nazywamy stylem skandynawskim. Jest nim prostota i stosowanie zimnych, jasnych kolorów, a także uporządkowanie mebli i dodatków. To także wybór mięsistych materiałów, skór i futer.

Co sprawia, że skandynawski design tak bardzo podoba się nie tylko Europejczykom, ale i mieszkańcom innych kontynentów? Myślę, że uniwersalność, funkcjonalność, lekka estetyka i wykorzystanie ikon designu to jedne z kluczowych cech. Dla mnie to był zachwyt. Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała do tego wpisu trochę prywatności. Muszę przyznać, że jeszcze kilka lat temu nie byłam fanką tej estetyki. Wynikało to zapewne z tego, że znałam tylko jedną stronę tej estetyki. Z biegiem czasu zakochałam się w pewnych elementach. Uwielbiam eklektyczne wnętrza, które inspirowane są skandynawskim designem. Takie pomieszczenia wypełnione są światłem, bielą i przestronnością. Lubię proste, eleganckie formy, które są tak charakterystyczne dla tego trendu. Ale, lubię też bardziej skomplikowane, toporne projekty. Uwielbiam zestawienia skandynawskiego tła z meblami vintage, rustykalnymi stołami, industrialnym oświetleniem, etnicznymi dodatkami i współczesnymi meblami. Szklane ścianki działowe to mój faworyt. Ten trend na loftowe przegrody wywodzi się z północnej części Europy. Rozwiązanie to przyjmuje coraz więcej Polaków, a także Szwedów.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!