Lata doświadczeń w biznesie

Ekologiczne meble dla najmłodszych

Ekologiczne meble dla najmłodszych

Meble drewniane a kwestie ekologiczne

Jaki jest związek mebli wykonanych z drewna z ekologią? Na przestrzeni ostatnich lat ekologiczna świadomość naszych rodaków stopniowo rośnie. Z takiego stanu rzeczy wywodzi się natomiast potrzeba produktów, które nie szkodzą naszemu naturalnemu otoczeniu, czyli są przyjazne środowisku. Tego typu rozwiązań poszukujemy w wielu dziedzinach życia, w tym również w branży wnętrzarskiej. Meble, którym przewodzi myśl ekologiczna, są idealnym pomysłem zarówno dla osób żyjących w zgodzie z naturą, jak i dla alergików oraz rodziców małych dzieci.

Drewno ekologiczne

Największą popularnością w przypadku urządzania wnętrz od lat cieszą się meble wykonane z drewna. Rodzi się tu jednak pytanie o to, czy każdy mebel wykonany z tego materiału można uznać za ekologiczny. Odpowiedź na nie jest niejednoznaczna. Drewno, jako surowiec naturalny, pochodzi z odnawialnych źródeł. Musimy mieć jednak na uwadze, że pozyskiwanie drewna z odległych nam geograficznie terenów, jak tropikalna dżungla, oznacza szkodę dla środowiska naturalnego, a wręcz jego dewastację. Sam proces pozyskania to jeszcze nie wszystko. Transport materiału pomiędzy kontynentami także odciska swoje piętno na naturze. Pamiętajmy zatem, że meble ekologiczne to produkty stworzony w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Materiały do jego wykonania pozyskiwane są z lasów lokalnych, które są stale odnawiane dzięki zasadzaniu nowych drzew. W Polsce standardem jest odnawianie lasów, w których rośnie sosna pospolita. To jej drewno jest bowiem intensywnie wykorzystywane z powodu swoich nieocenionych właściwości oraz atrakcyjnej ceny produkcyjnej. Jeżeli odpowiednio zadbamy o jego konserwację, może przeżyć kilka pokoleń.

Nieskomplikowana konstrukcja mebli może znieść spore obciążenie, a ich kształt sprawia, że bez problemu znajdziemy dla nich odpowiednie miejsce w każdym wnętrzu. Szukasz wysokiej jakości mebli ekologicznych? Sprawdź ofertę sklepu internetowego https://dedekids.pl/ >>

Ekologiczny proces produkcji

Materiał, z którego wykonany jest dany mebel oraz proces jego pozyskania nie wystarczą, aby nazwać go mianem ekologicznego. Aby tak się stało, w zgodzie z naturą musi przebiegać również proces jego produkcji. W jego trakcie nie powinno się stosować żadnej substancji, która zawierałaby barwniki azotowe lub formaldehydy. Zawierające je syntetyczne kleje oraz lakiery, poza niszczeniem środowiska, mogą także wywoływać uczulenie. To podstawowy powód niestosowania ich podczas tworzenia mebli przeznaczonych dla dzieci. W pełni ekologicznymi produktami są natomiast naturalne olejki. Doskonale nadają się one do zabezpieczenia drewna, ponieważ wnikają głęboko w jego struktury, nadając mu blask oraz zapewniając wieloletnią konserwację.

Jako że nadal nie zostały opracowane przepisy, które jednoznacznie określałyby definicję mebli ekologicznych, ich wybór może sprawiać trudności, szczególnie w obliczu ogromu rozwiązań, oferowanych konsumentom przez branżę. Meble drewniane, a ekologia i środowisko naturalne? Decyzję o zakupie należy podejmować rozważnie. Pomocne mogą okazać się liczne atesty oraz tak zwane ekoznaki. Producenci używają ich do oznaczenia mebli, które powstały w zgodzie z naturą i są bezpieczne dla środowiska.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!