Lata doświadczeń w biznesie

Łańcuchy rolkowe i ich specyfika

Łańcuchy rolkowe i ich specyfika

Konstrukcja łańcuchów sprawia, że najpopularniejszych ich podział obejmuje rozwiązania jedno-, dwu- i trzyrzędowe, choć nie jest to jedyne kryterium, które jest powszechnie stosowane. Jeśli interesują nas same wymiary łańcuchów, szczególnie popularny jest podział na typ A oraz B. W łańcuchach częstą praktyką jest stosowanie rolek, zarówno wyciskanych, jak i kalibrowanych. Są one osadzone na sworzniach i nie pojawiają się wcale przez przypadek. To właśnie ich obecność sprawia, że łańcuchy są nie tylko bardziej trwałe, ale i wytrzymalsze. Nie trzeba też obawiać się o zbyt szybkie zużycie uzębień współpracującego z nimi koła. Pociąga to za sobą realne korzyści. Jeśli łańcuchy są dodatkowo wykonane ze stali wysokiej jakości, a do tego proces ich produkcji jest dokładnie kontrolowany, ich odbiorca może liczyć nie tylko na bezawaryjną pracę maszyn, ale, w perspektywie, także na obniżenie kosztów utrzymania parku maszynowego jako całości.

Łańcuchy rolkowe najczęściej znajdują zastosowanie w tych obszarach, w przypadku których podwyższenie standardów staje się koniecznością. Mamy z nimi do czynienia zatem choćby w przemyśle samochodowym, podczas budowy urządzeń i maszyn, a także w drukarstwie, przemyśle związanym z opakowaniami, w przemyśle spożywczym, a coraz częściej także w rolnictwie. Łańcuchy rolkowe typu A różnią się od tych z typu B przede wszystkim ze względu na wymiary. Zastosowanie znajdują w ich przypadku grubsze płytki, a także większe rolki. Są cięższe, nie bez znaczenia jest jednak i to, że stają się dzięki temu także bardziej wytrzymałe.

Łańcuchy mają szereg zastosowań, na pierwszy plan wysuwa się jednak to, że możemy mówić w ich kontekście o stosowanym powszechnie środku przenoszenia napędu. Ma on zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli więc mamy do czynienia z łańcuchem nie tylko wysokiej jakości, ale i odpowiednio dobranym do aplikacji, możemy liczyć na to, że długo będzie żywotny zachwycając jednocześnie swoją niezawodnością. Przeważnie łańcuchy są cięgnami, które powstają z szeregu podobnych ze sobą ogniw. Ich połączenie tworzy całość, a jednym z jej znaków rozpoznawczych jest dość duża zmienność kształtów.

Zobacz więcej na https://www.janus.com.pl/ >>

Jakie są typy łańcuchów?

O trzech głównych rodzajach łańcuchów mówimy przeważnie mając na uwadze tak ich budowę, jak i przeznaczenie. Są to łańcuchy drabinkowe, płytkowe oraz pierścieniowe. Łańcuchy drabinkowe są wykorzystywane przede wszystkim jako cięgna napędowe oraz dźwigniowe. Można dzielić j przy tym na sworzniowe, tulejkowe oraz właśnie rolkowe. Typ sworzniowy składa się zarówno z płytek, jak i ze sworzni. Obecnie stosuje się go jednak coraz rzadziej zwracając uwagę na jego małą trwałość. Łańcuchy tulejkowe to z kolei połączenie płytek, sworzni oraz tulejek. Można zaobserwować je w maszynach wolnobieżnych, choć często wykorzystuje się je również w tak zwanych napędach pomocniczych. Nie stosuje się ich jednak w napędach głównych, które są silnie obciążone. Winny jest tu brak rolki, który sprawia, że tulejki dość szybko się zużywają. Funkcjonalność łańcuchów rolkowych sprawia, że dziś właśnie po nie sięga się najczęściej.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!